• Anunt

Vizarea actelor de studii se poate face si prin portalul electronic PCUe.

In acest caz viza constă în semnătura electronică calificată aplicată pe copia actului de studii, a anexei la actul de studii sau a documentului școlar universitar, în format PDF.

- Ce este: confirmă corectitudinea înscrisurilor din actele de studii.
- La ce îmi trebuie: la echivalarea și evaluarea studiilor efectuate.
- Cine îmi cere: alte universități, angajatori, Ministerul Educației Naționale, firme de recrutare și evaluare acte studii.
- Cine poate solicita: titularul actului de studii, persoana împuternicită- cu procură notarială.
  • Cererea de eliberare a adeverinței de autenticitate către Rector înregistrată la Registratura universității ( descarca formularul AS3);
  • Copie xerox a actelor de studii pentru care se solicită adeverința de autenticitate;
  • Copie xerox C.I/ pașaport;
  • Aceste documente se depun la Centrul de Resurse de informare și documentare, et.2, camera F211, de luni – vineri între orele 9 – 14, sau pot fi trimise, scanat, pe adresa de e-mail: anca.caceu@e-uvt.ro.
  • Informații suplimentare se pot obține și prin telefon la numărul +40-256-592.368.

• Notă: În cazul în care solicitantul (absolventul) nu poate ridica personal adeverința de autenticitate, atunci solicitantul poate desemna o altă persoană să o ridice. Persoana desemnată va prezenta o împuternicire notarială. Daca aceasta este rudă de gradul I, atunci nu trebuie  să aducă o împuternicire notarială ci va prezenta o copie xerox a dovezii de rudenie (certificat de naștere).

La predarea dosarului pentru adeverința de autenticitate se va prezenta și originalul actelor de studii, pentru care se cere adeverința de autenticitate.
    - Ce înseamnă: certifică autenticitatea și legalitatea actului de studii și a înscrisurilor de pe acest act.
    - La ce îmi trebuie: se aplică pentru statele care solicită apostila de la Haga sau supralegalizarea actelor de studii.

- Cine poate solicita:
  • titularul actului de studii;
  • o rudă de gradul I a titularului actului de studii;
  • persoana împuternicită - cu procură notarială.

• - Unde se depune:
  • La sediul Universității de Vest din Timisoara, Bd. Vasile Parvan, nr. 4, et.2, camera F211;
  • La Ministerul Educației Nationale, Centrul Național de Recunoaștere și Echivalare a Diplomelor, București, str. Spiru Haret, n.12, camera 14;
  • Cerere de vizare (descarcă cerere - vizare);
  • Actele de studii, care se doresc vizate, în original și copie xerox;
  • Adeverință de autenticitate emisă de instituția care a emis actul de studii;
  • Copie xerox C.I/pașaport;
  • Dovada plății taxei de procesare dosar (detaliile contului în care se face plata sunt trecute în materialul informativ, descarcă material informativ vizare acte-studii);